Özel Gereksinimli Bireylerde Etkili Özel Eğitim ve Dil Konuşma Terapisi Uygulamaları

ŞANLI SUİTE OTEL (Adres): Zümrütevler Mah. Elifçe Sk. No:3 Maltepe İstanbul (Maltepe Huzur evi metro durağı http://www.sanlisuitehotel.com/iletisim.asp
Tarih: 17 MART 2019 PAZAR 10.00 – 18.00
Ücret: Bireysel 250 Grup Katılım 200(min 2kişi)
Kayıt: 0 216 309 99 91 , 0 507 946 74 41 , dkabilgi@gmail.com
Kontenjan: 25
Kimler katılabilir: Özel Gereksinimli Bireyler İle Çalışan Uzmanlar

 • 1- Özel Gereksinimli Bireylerde Dil ve Konuşma Terapisi Uygulamaları       
 • Özel gereksinimli bireylerde oral motor çalışmalar
  • Özel gereksinimli bireylerde artikülasyon problemlerinin düzeltilmesi
  • Otizmli bireylerde etkili dil ve konuşma terapi modelleri
  • Down sendromlu bireylerde konuşma problemlerinin düzeltilmesi
  • Okul öncesi ve okula yeni başlayan çocuklarda dil ve konuşma problemleri
 • 2-Özel gereksinimli bireylerde etkili özel eğitim uygulamaları
 • Otizm ve Down Sendromu başta olmak üzere özel gereksinimli bireylerde Makaton İletişim Yöntemi ile dil ve konuşmayı destekleme

  • Otizm ve Down Sendromu başta olmak üzere özel gereksinimli bireylerde Nörofizyolojik temelli oyun uygulamaları ile dil ve konuşmayı destekleme
  • Otizmde etkileşim ve davranış temelli terapi yaklaşımları ile dil ve konuşmayı destekleme
  • Özel gereksinimli bireylerde öğrenmeyi ve dil konuşmayı kolaylaştırıcı nöromotor ve nörolinguistik çalışmalar


Not: Katılım sonunda program sunumları ve katılım belgesi verilecektir.
DKA Eğitim Terapi Setleri %20 İndirimli alınabilecektir.
*Oturum aralarında çay pasta börek, öğle arası dağılıp zaman kaybı olmaması için yemek dka eğitim tarafından ücretsiz sunulacaktır.

Özel Eğitim ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı: Mehmet ONGUN
Çocuk Gelişimi- Özel Eğitim ve Nörobilim: Özce Zeynep AKÇIN

DKA Eğitim’de NöroPLAY uyguluyoruz.

Nöroplay otizm spektrum bozuklukları başta olmak üzere farklı gelişim gösteren 12-42 aylık çocuklar için geliştirilmiş, oyun temelli bir erken müdahale programıdır.

Nöroplay’de oyun terapisi süreci ebeveyn-çocuk etkileşimi üzerinden ilerlemektedir. Bu müdahale programında eğitim alanı olarak çocuğun en rahat ve öğrenmeye açık olduğu ev ortamı ön planda tutulmaktadır.

Bu program aracılığıyla ebeveynlere sunulan yöntemlerle, çocuklarda gözlemlenen sosyal farklılıkların çocuğun doğal ortamında sosyal oyun terapi yöntemleri ile akranları düzeyine getirilmesi amaçlanmaktadır. Ebeveynlere hangi oyuncak ile nasıl bir stratejiyle oynamaları gerektiği konusunda uygulamalar yapılmakta ve detaylı bilgiler verilmektedir.

NöroPLAY oyun terapisi seanslarında ebeveynler sosyal etkileşimin artması için hangi oyuncak ile nasıl oynamaları gerektiğini öğrenirler. Kurumda çalışılan yöntemler evde de tekrar edilerek çocuğun sosyal iletişim ve etkileşimi doğal ortamında geliştirilmesi hızlandırılmakta ve öğrenmede genelleme ve kalıcılık sağlanmaktadır.

NöroPLAY oyun terapisi uygulayıcısı Özce Zeynep Akçın CV dan randevu bilgi almak için :Yakacık Çarşı Mahallesi Gülşen Sokak 11-1 Yüce belde Sitesi Kartal – İSTANBUL dkabilgi@gmail.com
0 216 309 99 91 – 0 546 218 6 218

ÖZCE ZEYNEP AKÇIN

ÖZCE ZEYNEP AKÇIN
Özel Eğitim Uzman Öğretici
MSc. Nörobilim

*Özce Zeynep Akçın 1985 yılında Bursa’da doğdu. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde tamamladı.

*Yüksek Lisans eğitimini ise Nörobilim alanında, “Otizm Spektrum Bozukluğunun Nörogelişimsel Nedenleri” üzerine, Üsküdar Üniversitesi’nde yapmaktadır.

*Lisans eğitimi süresince Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Türk Eğitim Vakfında drama eğitmeni olarak gönüllü çalışmalarda bulundu.
*Anaokullarında sınıf öğretmeni olarak ve Nova Özel Eğitim Merkezi, BrainGym Çocuk Merkezi gibi özel eğitim merkezlerinde otizm spektrum bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk, zihinsel engelli ve down sendromu tanıları almış 0-8 yaş çocuklar ile çalıştı.

*Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı eğitim ile eğitimini tamamlayarak Özel Eğitim Uzman Öğretici sertifikasını aldı.

*2013 yılında İngiltere’de, Bath&Spa Üniversitesi’nde, özel eğitim alan çocukların kaynaştırma eğitimine yönelik ”Avrupa Ülkelerinde Bilişsel Yaklaşım ile Özel Eğitimde Kapsayıcı Eğitimin Yaygınlaştırılması” üzerine sertifika eğitimi aldı.

*2018 yılında Londra’da sadece otizmlilerde değil, down sendromu, serebral palsi ya da iletişim problemi yaşayan NGG bireyler gibi farklı gruplarda da uygulanan ve disleksi ve disgrafi için okuma-yazma eğitiminde de kullanılan multimodal bir iletişim yöntemi olan MAKATON Dil Programı eğitimini aldı.

*İngiltere’de bulunduğu süreçte otizmli bireyler için bağımsız yaşam evleri, otizmli bireyler için destekli yaşam evleri, Ulusal Otizm Derneği, Özel eğitim alanında çalışanlar eğitimcilere ve gölge öğretmenlere eğitimler veren eğitim merkezleri, otizm dostu restoran, otel, tiyatro ve müzeler gibi yerlere ziyaretler gerçekleştirdi ve yaptıkları çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

*İngiltere’de otizmli bir bireyin yıllık programının yapılması, aile ve uzman toplantıları ile ev gözlemlerine katılarak bireyle çalışan uzmanlar ve yapılan çalışmalar üzerine bilgi aldı.
Özce Zeynep AKÇIN’ın genel araştırma konuları, otizm spektrum bozukluklarının doğum öncesi nörogelişimsel sebepleri, OSB’de görülen nörolojik farklılıklar ile bunların OSB’de görülen semptomlarla ilişkisi, bu farklılıklar ile semptomlara eğitsel yöntemlerin etki şekli ve düzeyi üzerinedir.
*Doç. Dr. Barış Ekici editörlüğünde yazılan “Otizm – Hayatı Kolaylaştırma Kılavuzu” kitabının yazarlarındandır. Farklı platformlarda “Otizmin Sebepleri”, “Otizmin Nörobilimi”, “Özel Eğitim Alanında Çalışmak” ve “Rodentlerde Otizm Modelleri” eğitimlerini vermiştir. Halen Prof. Dr. Tayfun UZBAY ile Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Otizm Spektrum Bozukluklarının doğum öncesi sebepleri ve önleyici tedavi yöntemleri üzerine yaptığı bilimsel araştırmalarını sürdürmektedir.

*Prof. Dr. Sinan CANAN ile ÖzelBeyinler projesini yürütmektedir. Cerrahpaşa Hastanesi’nde Prof. Dr. Barış KORKMAZ’ın çocuk nörolojisi kliniğinde gönüllü staj yapmıştır.

*Aldığı Mesleki Eğitimler ve Sertifika Programlarından Bazıları

Nöroplay Nöroloji Temelli Oyun Terapisi
MAKATON – Multimodal Dil, Konuşma ve İletişim Programı, Central Care, London
Özel Gereksinimli Bireylerde Dil ve Konuşma Gelişimi – Uzm. Dkt. Mehmet ONGUN
DIR® FLOORTIME™ 101 – ICDL Graduate School
Otizmin Hafif ve Silik Şekilleri – Prof. Dr. Yankı Yazgan,
Otizmde İyileşme Mümkün Mü? – Prof. Nahit Motavallı Mukaddes – Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
ETEÇOM (RT), Etkileşim Temelli Erken Çocuklukta Müdahale Programı (Responsive Teaching) – Prof. Dr. İbrahim H. Diken
Uluslararası Katılımlı 3. Ulusal Disiplinler arası Erken Çocuklukta Müdahale Kongresi – Anadolu Üniversitesi
Uygulamalı Davranış Analizinde Oyun Temelli Yaklaşım (A Play-Based Approach to Applied Behavior Analysis) – Doç. Dr. Amanda Boutot (Texas State University, USA) & Samuel DiGangi (Arizona State University, USA) – Anadolu Üniversitesi
Rutin Temelli Değerlendirme ve Erken Müdahale (Routines-Based Assessment & Early Intervention) – Prof. Dr. Robin McWilliam (Siskin’s Child Institute, USA) – Anadolu Üniversitesi
Artikülasyon (Dil ve Konuşma Terapisi) – Mehmet ONGUN, DKT; Marhaba BOBOCHOLOVA, DKT; Ali YILDIRIM,DKT – Speech Academy
Eğitsel Teknoloji Tasarımı ve Geliştirilmesi (Design and Development of Educational Technology) – MIT School of Distance Education
Oyun Tasarımına Giriş (Introduction to Game Design) – MIT School of Distance Education
Çocuk Değerlendirme Testleri – Kim Psikoloji
Erken Çocuklukta Pozitif Davranışların Desteklenmesi (Positive Behavior Support for Young Children) – University of Washington
Avrupa Ülkelerinde Bilişsel Yaklaşım ile Özel Eğitimde Dahil Etme Eğitiminin Yaygınlaştırılması (Promoting Inclusion with Cognitive Approach in European Countries) – Bath&Spa University
Marmara Üniversitesi Erken Çocukluk Dönemi Eğitimi Konferansı – ABD ve Danimarka’dan Öğretim Üyeleri ile Okul Gözlemleri
Yaratıcı Drama – Marmara Üniversitesi 7. Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi
Öfke Yönetimi — Marmara Üniversitesi 7. Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi
Okul Öncesi Müzik Etkinliklerinde Ritim – Marmara Üniversitesi 7. Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi
Öğretmenin Doğası ve İnsan Algısı – Mavi Düşler Eğitim Danışmanlığı
Diksiyon ve Okuma – Mavi Düşler Eğitim Danışmanlığı
Branş Derslerinde Yaratıcı Drama – Mavi Düşler Eğitim Danışmanlığı
Öfke Kontrolü ve Yaşam Koçluğu – Mavi Düşler Eğitim Danışmanlığı
Etkili Öğretmenlikte İmaj ve Beden Dili – Mavi Düşler Eğitim Danışmanlığı
Marmara Üniversitesi Eğitim Günleri
Otizm Üzerine Bir Söyleşi, Prof. Dr. Yankı Yazgan – Marmara Üniversitesi